Očný optik, optometrista a očný lekár (resp. oftalmológ). Aj keď tieto pojmy znejú podobne a spoločný majú aj súvis s očami, v skutočnosti označujú tri rôzne profesie. Kedy navštíviť ktorého z nich?
Očný optik
Začneme očným optikom. Ide o technicko-estetického pracovníka, ktorého navštívite, keď chcete napríklad nový okuliarový rám alebo chcete na základe vašich dioptrií a požiadaviek poradiť s výberom vhodného typu okuliarových šošoviek.
Aby bolo jasné, od očného optika nečakajte žiadne merania vášho zraku. „Pracuje“ len s tým, čo vám zistil optometrista alebo očný lekár. Maximálne vám zmeria hodnoty potrebné pre zhotovenie okuliarov, najmä vzdialenosť zreníc.
To isté platí aj v prípade, že máte záujem o slnečné okuliare, s ktorých výberom vám tiež dokáže očný optik pomôcť. A taktiež očného optika navštívite, ak potrebujete niečo na svojich okuliaroch opraviť.
Optometrista
Ako sme už naznačili pri očnom optikovi, v prípade, že potrebujete zmerať, aké doptrie potrebujete, či už kvôli tomu, že máte problém prečítať, čo má okoloidúca osoba na svojom vtipnom tričku s nápisom, alebo vidíte rozmazane do blízka a pod., musíte navštíviť optometristu, alebo očného lekára. Pokiaľ vám ide len o dioptrie a už ste mali 15 rokov, vybavíte sa aj u prvého menovaného, optometristu.
Pod pojmom optometrista rozumieme nelekárskeho zdravotníckeho pracovníka s vysokoškolským vzdelaním, ktorý môže vyšetrovať zrak osobám, ktoré majú 15 a viac rokov. Zmeria vám potrebné dioptrie a odporučí vhodnú korekčnú pomôcku.
Taktiež vám optometrista pomôže v prípade, že chcete začať používať kontaktné šošovky. Dokáže totiž zmerať potrebné tvarové parametre vašej rohovky a posúdiť, aký typ kontaktných šošoviek bude pre vás vhodný.
Očný lekár
A čo je potom úloha spoľahlivého očného lekára Nitra? Ten diagnostikuje, lieči a sleduje očné ochorenia dospelých a aj detí. Nemeria však len potrebné dioptrie, ale aj vnútroočný tlak, kontroluje očné tkanivá a pomôže vám v prípade vážnejších zdravotných problémov.
Očný lekár má tiež v kompetencii vystavovať poukazy na okuliare a iné optické pomôcky osobám, ktoré majú na takýto poukaz nárok. A v neposlednom rade očný lekár vydáva potvrdenia potrebné k získaniu vodičského preukazu.
Zdroj obrázka
- Autor: LIGHTFIELD STUDIOS / Stock.adobe.com