Presadiť svoj nápad vo svete internetu je v dnešnej dobe veľmi náročné. Na to nestačí iba nápad. Dnes k tomu, aby sme sa presadili potrebujeme revolučný nápad či peniaze. A práve takýto nápad za milión, ktorý zmenil život a fungovanie na internete sa zrodil aj v hlave dnes už 27 ročného miliardára menom Mark Zuckerberg.
Tento chlapík môže za to, že všade okolo nás dnes občas možno počuť vety typu : Nechám ti správu na Facebooku, ty nie si na Facebooku ?, daj tzv. ,, lajk ,, mojej fotke atd. Náš tvorca tohto dnes už fenoménu sa narodil 14. mája 1984 v mestečku menom Dobs Ferry v štáte New York, jednej židovskej rodine. Už v detstve ho zaujal svet počítačov a programovania.
Počas štúdia na strednej škole s priateľom dokonca vytvorili mp3 prehrávač, o ktorý prejavili dokonca záujem niektoré firmy. No oni ho nepredali a dôvod nepoznáme. Po skončení štúdia na strednej sa Markovi podarilo dostať na prestížnu Harwardskú univerzitu. Štúdium na Harwarde ho príliš nenapĺňalo a tak ho považoval až za druhoradú záležitosť. Svoj čas oveľa radšej využíval pre programovanie a tvorbu vlastných projektov.
Dá sa povedať, že facebook mu vyšiel až na tretí pokus. Už jeho prvé projekty na univerzite niesli prvky sociálnej siete. Jeho prvá sociálna sieť mala za úlohu vyhľadať mená všetkých študentov, ktorí boli zapísaní na rovnaké prednášky. Druhý pokus priniesol už čosi viac. Študenti mohli prostredníctvom internetu hodnotiť fotografie iných študentov univerzity. Tento projekt mu ale priniesol problém v podobe sporu so školou, ktorá ho obvinila, že sa im nabúral do študentskej databázy. Do tretice sa mu podarilo nakódovať projekt, ktorý mu mal zabezpečiť kariéru miliardára, i keď v tom čase o tom nemohol tušiť ani on sám v tých najdivokejších snoch. Tu sa zrodila sociálna sieť menom Facebook a bola naprogramovaná za necelé dva týždne.
Facebook ako ho poznáme dnes, bol pôvodne stvorený len pre univerzitu Harward. No jeho popularita rástla raketovou rýchlosťou a Mark sa rozhodol ho sprístupniť aj okolitým univerzitám, ako boli Stanford alebo Yale. Dopyt o pripojenie sa k tejto sieti neutíchal a tak sa zo školského projektu nakoniec stalo niečo, čo pohltilo celé Spojené štáty a napokon celý svet. Po tomto úspechu sa časom strhol boj o to, kto vlastne skutočne za Facebookom stojí. Prišli obvinenia, že Mark Zuckerberg celý zdrojový kód proste ukradol školskému tímu menom ConectU.com, keď s nimi v druhom ročníku mal spolupracovať. Toto obvinenie nebolo nikdy dokázané a údajne ešte stále tento spor prebieha. No bezvýsledne. Nech už tento ich súd dopadne raz akokoľvek, jedno je isté. Facebook priniesol do sveta internetu revolúciu a nadobro zmenil spôsob komunikácie.
V roku 2006 mal už viac ako sedem miliónov používateľov a tak začal dýchať na krk vtedajšiemu internetovému gigantovi menom Myspace, ktorý bol síce od faceboku odlišný, no taktiež združoval komunity ľudí po celom svete. Toto číslo prilákalo viacero významných spoločnosti, ktoré sa snažili si z tohto sľubného internetového koláča tiež odtrhnúť. Firmy ako Microsoft, Viacom či Yahoo sa snažili navzájom prebíjať svoje finančné ponuky, no neúspešne. Yahoo vraj dokonca ponúkol Markovi jednu miliardu dolárov, no on ju odmietol a pracoval ďalej na svojom projekte.
Napokon ho spoločnosť Microsoft presvedčila a získala tak dvojpercentný podiel za sumu 240 miliónov dolárov. Tento výhodný predaj mu poskytol dostatok financií na ďalšie experimenty, ktoré mali byť časom aplikované. Po roku 2007 Mark dal príležitosť aj slobodným vývojárom, ktorý mohli pre túto sociálnu sieť tvoriť vlastné aplikácie. Spomeňme si len na populárnu hru menom Farm mánia alebo Mafia Wars, ktoré sú neuveriteľne populárne a to iba vďaka prepojeniu s Facebookom.
Dnes sa na túto sieť pripája asi 800 miliónov užívateľov, Mark Zuckerberg sa stal osobnosťou roka v magazíne Time, je v rebríčku miliardárov a to všetko stihol v čase, keď jeho rovesníci ešte len premýšľajú nad tým čo chcú vo svojom živote dosiahnuť. Mark Zuckerberg mal jednoducho ,, kliku ,,. A tak udal surfovaniu po webe úplne nový smer a priniesol proste úplne novú internetovú vlnu na ktorej sa vezie aj neuveriteľné množstvo Slovákov. A taktiež tam nájdete aj náš Online magazín. Stačí jeden váš klik a like a neunikne vám už žiaden článok či citát – http://www.facebook.com/pages/Nikdy-sa-nevzdaj/242432299113885