IPčko.sk je internetová poradňa pre mladých. Funguje už vyše roka a za ten čas má už za sebou vyše 3200 chatov s mladými ľuďmi. Práve v týchto dňoch sa IPčko ocitlo medzi piatimi projektmi nominovanými na ocenenie MOST v kategórii najlepší Projekt roka 2012. Prinášame Vám rozhovor s Marekom Madrom, ktorý stál pri zrode a uskutočňovaní tejto myšlienky.
Čo sa skrýva za www.ipcko.sk?
IPčko.sk je internetová online poradňa pre mladých. Dôvod, prečo sme sa rozhodli prevádzkovať poradňu práve na internete je, že mladí ľudia trávia veľa voľného času za počítačmi a notebookmi. Tým, že sme na nete a dokonca online, sme prístupnejší mnohým mladým, ktorí pomoc potrebujú, ale boja sa ju vyhľadať. V prostredí internetu však nadobúdajú pocit, že nemajú čo stratiť a navyše si môžu anonymne „pokecať“ o všetkom, čo ich trápi. Vekovou skupinou, na ktorú sa zameriavame, sú prevažne mladí ľudia medzi 12-30 rokov, ale odpíšeme každému.
Sú medzi dobrovoľníkmi iba študenti psychológie?
Nie, máme dobrovoľníkov z rôznych odborov, samozrejme odbor psychológie alebo sociálnej práce je výhodou. Každý dobrovoľník je však školený, aby vedel zvládať situácie, s ktorými sa na chate stretne. Na IPčku je momentálne 12 dobrovoľníkov. Vystupujú skôr ako kamaráti, v zmysle priateľského prístupu avšak s odborným vedením. Sú nimi ľudia ochotní tráviť svoj čas na internete a venovať ho mladým ľuďom a ich problémom. Práve v tomto čase prebieha nový nábor dobrovoľníkov, keďže o našu poradňu je stále väčší záujem, tak nám treba posily.
Ako poradňa funguje?
Keď si človek otvorí www.ipcko.sk, vpravo na stránke môže kliknúť na zelené okienko chatu. Tu si vlastne vyberie dobrovoľníka, s ktorým si chce písať. Netreba žiadne registrácie, stačí len kliknúť a môže začať chatovať.
V tomto období máte za sebou už viac ako 3200 chatov. S akými problémami vám ľudia najčastejšie píšu?
Sú to rôzne problémy, od vzťahov cez problémy v rodine, až k depresiám či dokonca samovražedným myšlienkam. Nedá sa to však celkom jasne špecifikovať, lebo nejde iba o akési problémy ale predovšetkým o ľudí, ktorých životné príbehy sú zakaždým celkom iné. Neraz sú to ťažké veci, pri ktorých si uvedomujem, že naša pomoc má svoje limity. Vnímam to však ako naše poslanie. Môžeme ľudí navigovať, ako a kde vyhľadať odbornú starostlivosť. Snažíme sa búrať zábrany, ktoré ľudia majú voči psychológom či psychiatrom. Taktiež máme aj my možnosť po dohode s chatujúcim konzultovať problém s odborníkmi (psychologičky, sociálny pracovníci a právnik), ktorí s nami spolupracujú.
Z čoho ste financovaní?
Náš projekt je postavený na dobrovoľníctve. To znamená žiaden plat. Ľudia si často potom predstavujú, že tým pádom financie nemusíme ani riešiť. No veľakrát nevidia, čo všetko je za tým, aby sme tu vôbec mohli byť pre tých, ktorí hľadajú pomoc. Snažíme sa získavať peniaze z rôznych grantov a takisto oslovovať sponzorov, ktorí by mohli prispieť. No je to ťažké.
Ako by si zhodnotil doterajšie fungovanie ipcko.sk?
Povedal by som pozitívne. Samozrejme, zažívame aj rôzne starosti a stretáme sa s prekážkami pri prevádzkovaní nášho IPčka. No ako mám možnosť vidieť aj pri chatoch s mladými, problémy neodmysliteľne patria k životu a je len na konkrétnom človeku, ako s nimi naloží. A tým, že mám okolo seba skupinu skvelých dobrovoľníkov, priateľov, na ktorých sa môžem kedykoľvek obrátiť, tak aj problémy sa zdajú byť znesiteľnejšie. A čomu sa veľmi teším je, že mladí ľudia sa o nás dozvedajú a obracajú sa s prosbami o pomoc. Aj my sa postupne rozširujeme o ďalších dobrovoľníkov, ochotných pomáhať, a navyše v týchto dňoch sme boli nominovaní do top 5 na cenu MOST v kategórii najlepší Projekt roka. Veľmi sa z toho tešíme. Som rád, že naše IPčko je vo výbere tak úžasných projektov a že sa môžeme uchádzať o priazeň verejnosti v hlasovaní, ktoré v týchto dňoch prebieha. Naozaj si cením každý jeden hlas, lebo je pre mňa znakom toho, že ľuďom stále záleží na druhých.
Ak by ste sa chceli pridať k hlasovaniu, alebo sa o IPčku dozvedieť viac, stačí kliknúť na www.ipcko.sk