Osobný rozvoj je v prvom rade o úspechu.
Vizitka:
Pavol Struhár je generálny riaditeľ a spolumajiteľ spoločnosti Capital and Financial Protection, ktorá už päť rokov prináša kvalitné poradenské služby v oblasti financií. Z radu finančných poradenských spoločností sa vyčleňuje najmä svojou filozofiou, a to prinášať klientom dlhodobo udržateľnú kvalitu finančných produktov. Spoločnosť kladie klienta na prvé miesto, snaží sa budovať dlhodobé vzťahy medzi ním a finančnými poradcami. Pavol Struhár pôsobí vo finančníctve už 15 rokov a jednou z jeho vášní je osobný rozvoj a motivácia.
Aká bola vaša cesta k osobnému rozvoju?
Nevyhnutnosť osobného rozvoja sa u mňa začala prejavovať, keď som začínal svoju kariéru vo finančníctve v roku 1997. Bez toho, aby som si to uvedomil mi bolo jasné, že potrebujem rozvíjať seba a svoje zručnosti. V tom čase však chýbala kvalitná literatúra, CD a DVD nahrávky takmer neexistovali a nájsť kvalitné školenie alebo seminár bolo takmer nemožné.
Na začiatku to bolo hlavne o učení sa na vlastných chybách. Byť „samoukom“ má určite aj svoje výhody, vyžaduje si však veľmi veľa trpezlivosti a odolnosti voči neúspechu.
Postupne som sa začal zoznamovať s obchodnými technikami, so zručnosťami v oblasti vedenia ľudí a komunikácie. Všetko však bolo hlavne o individuálnom hľadaní správnej cesty, samovzdelávaní a intuitívnom napredovaní. Na trhu bol nedostatok kvalitných lektorov a koučov, ktorí by ľudí viedli a vzdelávali nie na základe teórie, ale na základe vlastných skúseností. Bolo to obdobie, keď sme si museli vytvárať vlastné koncepcie a vlastné vzdelávanie. Napríklad, keď sme chceli našich obchodníkov naučiť špičkovo predávať neexistovala taká spoločnosť, ktorá by to podľa našich predstáv dokázala. Tak sme také školenie museli vytvoriť sami.
Toto obdobie ma veľmi veľa naučilo. Naučili sme sa o obchode, marketingu a osobnom rozvoji oveľa viac, ako na ktoromkoľvek externom seminári. Súčasne sme dosiahli ešte jednu vec. Dnes sa intenzívne zaoberáme rozvojom osobnosti a špecifických zručností u ľudí na našich seminároch. Na to, čo učíme, dávame garanciu úspechu a funkčnosti.
Je osobný rozvoj skutočne potrebný pre každého ?
Treba si uvedomiť, že osobný rozvoj je v prvom rade o úspechu. A úspech je o dosahovaní cieľov. Pritom ciele nemusia byť iba materiálne, môže to byť čokoľvek, čo má pre náš život význam a čo je pre nás dôležité. Pre niekoho sú to peniaze, pre iného uznanie, sláva, moc alebo zdravie či rodinné šťastie. V každom prípade to však nepríde samo. Treba pracovať na ich dosiahnutí a naplnení. No a toto bez rozvoja osobnosti nie je možné.
Pri rozvoji osobnosti si treba uvedomiť tzv. limitujúci faktor, ktorým sme my sami. Ide o naše schopnosti či nadanie, ktoré nás na jednej strane posunuli a dostali tam, kde sme teraz. Teda ide o schopnosti, ktoré nám zaručili doterajší úspech. Ak však máme pocit, že stagnujeme alebo sa neposúvame dopredu, väčšinou je to preto, že sme nerozvinuli tieto danosti do vyššieho stupňa. Potrebujeme posunúť hranice, možnosti úsilia a vlastných schopností. Potrebujeme neustále na sebe pracovať a rozvíjať sa. Inak nás čaká stagnácia, a tá je len krok od poklesu a úpadku.
Osobný rozvoj rozdeľujem do troch častí:
1) Rozvoj osobnosti
– Hovorí o tom, kto sme, o sile nášho vnútra, o tom, ako dokážeme iných viesť a ovplyvňovať aj bez slov.
– Je rozhodujúcim faktorom pre vedenie ľudí a skutočný „leadership“.
– O samotnom úspechu rozhoduje viac to, kým sme, ako to, čo robíme.
– Je zmesou morálno-vôľových vlastností, ako je zodpovednosť, vytrvalosť, odhodlanie a pod.
2) Rozvoj správnych postojov
– Naše postoje ovplyvňujú naše reakcie na podnety zvonka.
– Sú priamym pokračovaním nášho vnímania sveta.
– Sú predĺženou rukou nasej osobnosti.
– Naše postoje rozhodujú o tom, či cúvneme pred prekážkou, alebo vidíme v nej príležitosť, či vidíme pohár skôr do polovice plný alebo prázdny
3) Rozvoj potrebných zručností špecifických pre oblasť pôsobenia resp. podnikania, v ktorej chceme uspieť
– Najčastejšie ide na našich seminároch o rozvoj obchodných a manažérskych zručností, ktorých súčasťou je komunikácia, riadenie a aj motivácia .
Na ľudí, ktorí sú úspešní a pracujú na svojom osobnom rozvoji sa často hľadí aj ako na ľudí s charizmou. Čím to je ?
Najskôr si zadefinujme slovo charizma. Jednou z najvýstižnejších definícii je „charizma je schopnosť očariť iných“ . Otázka je, či toto pre úspech stačí. Z môjho pohľadu určite nie. Charizma sa často preceňuje. Jej nositeľom určite uľahčuje život, ale z mojich skúseností viem, že trvalé výsledky prináša poznanie a striktné dodržiavanie princípov úspechu. Ak poznáte tieto zákonitosti, charizma pre vás nehrá až takú rolu. Ja často prirovnávam charizmu k „čerešničke na torte“ alebo ešte výstižnejšie k atraktívnemu obalu, ktorý môže byť skvelý, priťahovať pozornosť a navodzovať určitú auru úspechu. Ak ale neexistuje zdravé jadro (princípy úspechu), tak charizma nestačí.
Ak ju máte a súčasne poznáte ostatné tajomstvá úspechu, tak s charizmou ho dosiahnete rýchlejšie a efektívnejšie. V každom prípade charizma nie je vrodený dar. Je to schopnosť, ktorá sa dá trénovať a násobiť. Je zmesou verbálnych, neverbálnych a určitých špecifických prejavov našej osobnosti. Pri jej tréningu ide v podstate len o to vedieť, ako a čo pôsobí na druhých. Je to o našej schopnosti zaujať, stať sa obľúbeným a vedieť ovplyvňovať iných.
Nesmieme si zamieňať obdiv s charizmou. Veľakrát obdiv k niekomu, ktorý vyplýva len z čistého úspechu danej osoby s charizmou súvisieť nemusí. Ide skôr len o určitý prejav uznania či rešpektu. Charizma je však zrejmá u ľudí, ktorí pomocou nej svoj úspech dosiahli.
Dá sa v každom z nás objaviť takáto charizma a môžeme ju začať postupne v sebe rozvíjať ?
Určite áno. Charizma sa neobjavuje, je to schopnosť, ktorú vieme rozvíjať. Vyžaduje si to však železnú vôľu, odhodlanie, sebadisciplínu, určitú dávku osobnej pokory a veľa vytrvalosti. Charizmu vnímame ako zmes verbálnych, neverbálnych a osobnostných schopností. Prvé dve sa dajú rozvíjať pomerne ľahko. Je to vecou tréningu. Osobnostné schopnosti idú pomalšie,pretože ide o návyky, ktoré sa v nás formujú celý život. A prevychovať sám seba netrvá jeden deň. Medzi tieto vlastnosti patrí napríklad integrita osobnosti, ktorá dáva neuveriteľnú silu nášmu prejavu, alebo železná vôľa a odhodlanie, ktoré býva veľmi často inšpiráciou pre ostatných. A tieto vlastnosti sa nedajú zlepšiť zo dňa na deň. Ale stojí to za to. Výsledky sú potom neuveriteľné.
Vedeli by ste nám vymenovať pár základných vlastností, ktoré by každý z nás mal v sebe formovať, ak to myslí s osobným rozvojom vážne ?
Za absolútne najdôležitejšiu vlastnosť považujem plnú zodpovednosť za svoj život a to na 100 %. Uvedomenie si totiž, že ja som príčina, že ja môžem za všetko dobré aj zlé, čo ma v živote stretlo, mi dáva neuveriteľnú slobodu toto všetko zmeniť. Naopak, keď každého obviňujem (vládu, okolie, firmu, šéfa….) a spolieham sa na iných, ma zväzuje a bráni mi napredovať. Uvedomenie si, že dnes sa mám tak, ako sa mám preto, lebo pred určitým časom v minulosti som sa rozhodol tak, ako som sa rozhodol, mi dáva slobodu. Pretože dnes rozhodujem o tom, ako sa budem mať zajtra, o týždeň alebo rok. Dnes mám všetko vo svojich rukách. Dnes si vyberám to, ako budem žiť zajtra.
Medzi ďalšie vlastnosti nevyhnutné pre úspech patrí sebadisciplína, vytrvalosť a schopnosť koncentrovať sa na cieľ. Ak si všimnete, nikde nespomínam zručnosti. Stále len osobnosť, osobnosť a znova len osobnosť. Bez rozvoja osobnosti to jednoducho nejde. Za každým úspechom je totiž tvrdý tréning, kde sa krok po kroku meníme.
Čo by ste odporučili pre začiatok našim čitateľom, ktorí sa ešte len začínajú zaujímať o osobný rozvoj? S čím je najlepšie u nich začať?
Musíte sa rozhodnúť a začať. Hneď. Musíte začať naplno. Nemôžete to len skúsiť, musíte sa do toho vložiť celou osobnosťou. Cesta k úspechu nie je ľahká. Je to ako so športovcom ktorý hrá NHL. Nespadlo mu to z neba. Nestalo sa to tak, že sa zrazu prebudil a hral najvyššiu ligu. Roky trénoval, pracoval na sebe a odriekal si.
Moja osobná rada znie: Nepremýšľajte príliš dlho, pretože život plynie rýchlo. Je lepšie začať nesprávne, ako nezačať vôbec. Prajem im veľa vytrvalosti a odvahy prevziať 100 % zodpovednosť za svoj život, za svoje víťazstvá aj prehry, pretože je lepšie učiť sa na vlastných chybách ako neučiť sa vôbec.
Dnes je na trhu veľa výukových kníh, CD, DVD a tiež seminárov. Vyberajte si ich na základe referencií. Nie každá kniha alebo prednáška vás niečo naučí. Študujte úspešných ľudí. To, čo fungovalo im, bude fungovať aj vám. Berte si príklad z úspešných, ktorí majú za sebou výsledky. A ak je to možné, nájdite si svoj vzor. Teda osobu, ktorá bude pre vás inšpiráciou a zosobnením úspechu.