Prečo ľudia radi skladajú puzzle.
V každom zamestnaní môžeme byť spokojný. Môže nám prinášať radosť a napĺňať nás. Prečo je teda v dnešnej dobe takéto zamestnanie veľkou raritou?
Zamyslite sa nad tým, čo hovorí Vaše okolie o práci. S akými pocitmi chodili Vaši rodičia domov z práce. Čo ste kedy počuli o práci a čo Vy hovoríte na svoju prácu.
Už máte odpoveď? Mne každý hovoril, že práca je ťažká, nie je jednoduché nájsť nové pracovné miesto, práce je nedostatok a že v práci treba zaťať zuby a robiť ďalej. Poznáte to?
Ale kde je potom radosť z toho, že niekde pracujeme, niečo tvoríme, že vyrábame úžitok pre seba a ostatných, pomáhame druhým a tešíme sa zo spoločnosti ostatných?
Zvyk je železná košeľa.
Prečo stále menej ľudí rozpráva o dobrých pocitoch z práce, ktorú vykonali a prečo nie sú kolegovia priateľmi s ktorými sa radi stretávame aj mimo práce?
Všetko je to výsledkom, zlých návykov, postojov, myšlienok a rozhodnutí.
Zvykli sme si na to robiť pod tlakom a príkazom. Málokto z nás pracuje pre vnútorné uspokojenie a pre pocit, že je dôležitým článkom v celej spoločnosti. Ľudia pracujú v určitej hierarchii, čo je z jednej strany oveľa efektívnejšie, ale na druhej strane si myslia, že na základe toho existujú rozdiely medzi nimi. Niektorý z nás majú tendenciu sa ponižovať, keď podľa ich názoru stretnú človeka s vyšším postavením a na druhej strane sa ľudia, ktorí pracujú na tzv. vyšších postoch povyšujú nad ostatnými.
Ani jeden tento postoj nie je správny a kvôli týmto názorom vzniká aj veľké napätie medzi ľuďmi.
Všetci sme si rovný a vždy budeme. To že sme dali druhým moc o niektorých veciach rozhodovať za nás neznamená, že nemáme moc im túto možnosť opäť vziať. Každý z nás sa môže slobodne rozhodnúť, čo mu najviac vyhovuje.
Všetci máme svoju hodnotu.
Ak máte pocit, že Vaša práca nie je dôležitá, alebo že je nebodaj podradná, zamyslite sa nad tým čo by sa stalo, keby ste mesiac neprišli do práce a nikto iný by Vašu prácu nespravil. Nenašiel by sa nikto iný, kto by Vás nahradil. Ako by to dopadlo?
Čo sťažuje celú situáciu pre ostatných je aj to, že množstvo zamestnávateľov sa pozerá na prácu rovnako ako ľudia. Máloktorý zamestnávateľ používa inú metódu na motiváciu ako príkaz a nátlak.
Je to často preto, že sme si na to zvykli a očakávame to.
Nedávno mi jeden známi povedal, že bez toho, aby na neho v práci niekto nakričal nedokáže pracovať lepšie. Ak sa mu jeden týždeň darí a dostane pochvalu v tom momente poľaví a pracuje z menším odhodlaním. Ďalší týždeň mu vynadajú a on má opäť motiváciu viac pracovať.
Myslím, že tento postoj je varovným signálom aj pre nás ostatných. Poradil som mu, aby okamžite našiel inú motiváciu pretože to nemôže dobre dopadnúť. Navrhol som mu zamerať sa na niečo čo by mohlo byť väčšou motiváciou. Buď získať určité prémie za dobre vykonanú prácu, alebo možný kariérny postup. Myslím, že takáto motivácia je rozumnejšia, ako príkaz alebo hrozba.
Chceme vidieť výsledky.
Často sa stáva, že pracujeme na miestach kde nie je možné vidieť rýchle výsledky. Predstavte si účtovníka, ktorý celý deň zapisoval účtovné prípady a zakaždým, keď sa blížil k poslednému mu niekto priniesol ďalšie papiere. Ráno mal na stole kopu papierov a večer keď odchádzal z práce bola kopa rovnaká, niekedy aj väčšia. Celý deň pracoval, ale stôl má stále plný. Ako to na neho pôsobí? Ako sa cítite v podobnej situácii?
Riešením by bolo zaviesť systém, kde mu v priebehu dňa nemôžu priniesť ďalšie papiere. Na konci dňa by mal prázdny stôl a on by videl výsledok svojej práce. Z dobrým pocitom odchádza domov a ráno je pripravený zvládnuť ďalšie papiere.
Ak nevidíme výsledok svojej práce ani po dlhšom čase, prestane nás práca baviť a strácame motiváciu. Každý z nás potrebuje vedieť prečo niektoré veci robíme, načo je to dobré a aké výsledky môžeme očakávať, keď to všetko spravíme.
Ak pracujeme bez toho aby sme videli výsledok svojej práce, často sa môžeme cítiť ako stroj.
Stroj bude celý deň robiť to čo mu naprogramujeme, bez toho aby sa pýtal načo to má spraviť alebo aký to má význam.
Ľudia sme však iný a bez odpovede: Prečo? sa nemôžeme posunúť ďalej.
V zamestnaní často vieme odpovedať na: Čo? Kto? Kedy? Kde? Ako?
Ale bez odpovede na prečo, budeme stratený a po čase stratíme motiváciu.
Výsledok je vždy dôležitý.
Myslím, že každý z nás sa už stretol zo skladačkou puzzle. Existuje množstvo druhov, veľkostí, tvarov a hlavne počtu kúskov, ktoré treba zložiť, aby človek vytvoril výsledný obraz.
Prečo je však táto skladačka taká populárna? Ak ste čítali pozorne možno už odpoveď poznáte.
Ľudia radi vidia výsledok svojej práce. Človek si kúpi skladačku z obrázkom, ktorý sa mu najviac páči a rozhodne sa, že si ho poskladá sám. Kto skladal puzzle určite vie, že obrázok, ktorý sa skladá z tisíc a viac kúskov nie je úplne najjednoduchší na poskladanie. Prečo teda venujeme celé hodiny, dni a niekedy aj týždne, aby sme poskladali tento obraz?
Pretože vieme, aký bude výsledok. Vidíme pred sebou poskladaný obraz, ktorý sme vytvorili a vieme aj to koľko času sme nad tým strávili. Máme z neho radosť a často si ho umiestnime na stenu, aby sme sa z neho tešili aj neskôr. Radi sa chválime výsledkami, ktoré sme dosiahli a robí nám to veľkú radosť.
Preto je dôležité vidieť výsledky. Musíme vedieť prečo veci robíme. Ak to nevieme neodlišujeme sa od strojov, ktoré robia presne to čo ich naučíme.
Zamyslite sa nad tým prečo niektoré veci robíte a hľadajte aj výsledok Vašej práce. Ak sa venujete predaju a chýbajú Vám odpovede na tieto otázky pozrite sa na stránku www.predajviac.sk a pomôžem Vám nájsť odpoveď.
Želám Vám veľa úspechov v pracovnom ako aj osobnom živote!
Peter Sanczel