Žiarovka je vec, ktorú v súčasnosti asi každý z nás pokladá za samozrejmosť a určite sme ju dnes minimálne jeden krát aj použili – či už, aby sme si osvetlili miestnosť, alebo si zapli svetlá na aute. Mnohí z vás však možno ani netušia, že pán Thomas Alva Edison, muž, ktorý tento skvelý nápad dostal a s úspechom aj zrealizoval, musel najprv bojovať s dlhotrvajúcim neúspechom.
Skôr, ako sa jeho žiarovka rozsvietila, urobil tento muž viac ako 1000 neúspešných pokusov, ktoré mu s istotou ukázali, ako sa funkčné elektrické svietidlo vyrobiť nedá. Navyše pri predstave, že každý ďalší model nedokázal vytvoriť behom niekoľkých minút, jeho výskum mu určite trval niekoľko rokov. Počas nich bol Edison v očiach svojho okolia považovaný za stroskotanca a blázna, snažiaceho sa zostrojiť niečo, čo bolo v tom čase doslova nemysliteľné.
Kto bol vlastne tento muž, ktorý odmietal označenie vedec, ale naopak radšej mal ak ho volali vynálezca?
Edisonovo detsvo.
Thomas Alva Edison sa narodil 11. Februára 1847 v americkom štáte Milan Ohio. Edison nemal najľahšie detstvo. Od malička bol veľmi často chorý a kvôli tomu aj do školy chodil iba krátko. Jeho matka, ktorá bola učiteľkou ho preto učila doma. Vytvorila preňho špeciálny učebný plán a rôzne programy čítania. Už ako chlapec sa, ale veľmi zaujímal o prírodné vedy. Keď mal 10 rokov, v pivnici domu, v ktorom s rodičmi býval si vybudoval malé chemické laboratórium. Chemikálie boli drahé a tak si malý Edison musel na ne zarábať predajom zeleniny a roznášaním novín. Jeho život silno ovplyvnil fakt, že vo svojich dvanástich rokoch čiastočne ohluchol (príčiny sú dodnes sporné, ako najpravdepodobnejší dôvod sa udávajú vraj kiahne). Ako 17 ročný začal vydávať vlastné noviny, ktoré niesli názov – The Weekly Herald. Počas svojho života vystriedal rôzne zamestnania a s mnohými jeho prvými vynálezmi súvisela skutočnosť, že pracoval aj ako telegrafista. Rok 1868 mu priniesol prvý patent – elektrický sčítač volebných hlasov. Edison bol pracovitý vynálezca a podnikateľ s pevnou vôľou a túžbou po zisku. Jeho motto znelo: „Génius – to je 99 percent driny a len jedno percento nápadu.“ Medzi jeho najslávnejších zamestnancov bezosporu patrili neskorší automobilový magnát Henry Ford a nemenej slávny vedec Nikola Tesla.
Najskôr bola žiarovka až potom svietidlá eseo.
V októbri 1879 sa rozsvietila prvá komerčne využiteľná žiarovka. Materiál na vlákno do nej hľadal Edison dlho, napokon si pomohol zuhoľnatenou bavlnou. Žiarovky existovali už aj predtým, prakticky však boli nepoužiteľné. Aby si Edison tú svoju mohol patentovať, skúpil patenty iných vynálezcov, alebo s nimi založil spoločné podniky.
Dnes sa vďaka Edisonovi používajú rôzne žiarovky po celom svete ako napríklad svietidlá Philips
Počas svojho nesporne plodného života získal Edison len v USA takmer 1100 patentov, ďalšie tisíce zaregistrovali jeho firmy. Tie najvýznamnejšie sa týkajú výroby a rozvodu elektrickej energie (dynamo, akumulátor, poistky, vypínače, objímky, izolovaný drôt, rozvodné siete). K jeho ďalším známym vynálezom patrí uhlíkový mikrofón, filmová kamera, premietací stroj či lietajúci stroj (vrtuľník). Významne vylepšil aj písací stroj.