V týchto dňoch sa v americkom štáte Texas v meste Austin, konala konferencia SXSW zameraná na marketing, sociálne média, ale aj na hudbu a kultúru. Sledoval som prostredníctvom internetu zopár blogov, ktoré o dianí na tejto konferencii písali a prinášali myšlienky z prednášok. Zaujala ma prednáška slečny Angel Anderson z reklamnej agentúry Crispin. Angel rozprávala o téme, ktorú nazvala Triage, čo je termín z armády pre prácu lekárov v bojovej línii.
Rozoberme si spoločne 5 pravidiel Triagu.
1. Stanovenie priorít
Projekty si musíte rozdeliť do kategórii a až potom na nich začnite pracovať. Je to presne tak, ako keď lekár na bojovom poli najprv obíde všetkých zranených a rozhodne sa, ktorí potrebujú pomoc hneď, ktorí prežijú bez jeho pomoci a ktorým už nedokáže vôbec nič pomôcť. V skratke povedané : niektoré naše projekty potrebujú náš čas viac, ako tie ostatné.
2. Nesebeckosť
Na prvom mieste musí byť projekt a nie naše vlastné ego. Nechcime robiť projekty len kvôli tomu, aby nás ľudia oslavovali a chválili. Taktiež si musíme dávať pozor na tzv. Mlakovich bias, čo znamená nepredpokladať, že všetci ľudia na svete používajú tie isté technológie a na tej istej úrovni ako ja. To je presne to, čo som písal už dávnejšie v jednom článku. To, že vy ste expert na technológie neznamená, že také isté chápanie budú mať aj ostatní ľudia. Snažme sa projekty robiť vždy čo najdostupnejšie pre všetkých ľudí (mám na mysli najmä projekty akými sú – software, hry pre mobilné platformy, aplikácie atď.).
3. Rany z milosrdenstva
Povedať NIE je niekedy ťažké, no pre úspech nevyhnutné. Ako nám pripomínal Steve Jobs: „Na jedno ÁNO je potrebných 1000 NIE.“
4. Vynachádzavosť
Nikdy nebudeme mať k dispozícii tie nástroje, aké práve potrebujeme. Hlavne na začiatku nebudú naše finančné zdroje dostatočné. Nikdy nebudeme mať dosť času ani na kreativitu. No napriek tomu musíme byť ako Mac Gyver – musíme hľadať riešenia, ktoré budú geniálne.
5. Ľudskosť
„Makať“ 20 hodín denne – to znie síce pekne, ale je to iba nepraktická teória odtrhnutá od reality. Výsledky takej práce sa začnú po určitom čase zákonite zmenšovať. Treba sa naučiť odpočívať. Odpočívajte napríklad aj preto, aby ste občas dokázali potiahnuť hoci aj tých 20 hodín, ak si to situácia bude vyžadovať.
zdroj: konferencia SXSW, Angel Andersonová.