Virtuálne sídlo predstavuje registračné sídlo spoločnosti. Každá novovzniknutá spoločnosť musí byť zapísaná v Obchodnom registri. Jednou z povinností, ktoré spoločnosť musí splniť je zapísať do registra aj sídlo spoločnosti.
V našej legislatíve je umožnené do Obchodného registra zapísať aj virtuálne sídlo. Toto sídlo môže zahŕňať rôzne služby – či už na ňom bude len adresu spoločnosti alebo si tam spoločnosť nechá posielať aj poštu – všetko závisí od toho, aký typ si vyberiete z ponuky na trhu.
Na Slovensku je veľa spoločností, ktoré túto možnosť ponúkajú. V tomto článku sa najskôr zameriame na možnosti, ktoré virtuálne sídlo ponúka a potom uvedieme najčastejšie výhody a nevýhody virtuálneho sídla.
Čo ponúka virtuálne sídlo?
Virtuálne sídlo je určené predovšetkým malým a začínajúcim spoločnostiam. Ako aj z úvodu vyplýva – virtuálne sídlo predstavuje virtuálnu kanceláriu. Toto miesto, ale v skutočnosti existuje a ponúka rôzne možnosti. Pri zriaďovaní virtuálneho sídla si ako prvé overte práve túto skutočnosť – či miesto reálne existuje.
S virtuálnym sídlom nezískate fyzické priestory, ale zaujímavú adresu, pretože sa väčšinou nachádzajú na lukratívnejších adresách v meste. A mať lukratívnu adresu nemusí byť z pohľadu vašich klientov vôbec zlé, pretože pôsobí dojmom prestíže.
Virtuálne sídlo ponúka navyše širokú škálu služieb. Vaša spoločnosť je riadne označená a štandardom je príjem a spracovanie pošty podľa vašich požiadaviek.
S prenájmom virtuálneho sídla môžu byť spojené ďalšie administratívne služby ako: asistenta, ktorý vám bude pomáhať a vybavovať telefonáty, využitie služieb recepcie virtuálneho sídla, možnosť prenájmu zasadačky alebo použiť niektoré kancelárske zariadenia.
Hlavné výhody virtuálneho sídla
Úspora času
Priemerný človek trávi veľa času cestovaním do práce. V priemere stratí človek dochádzaním do práce dve hodiny denne. Nehovoriac o tom, že veľakrát je dopravná situácia taká, že do práce príde znechutený alebo nahnevaný. Ten čas, ktorý zamestnanec cestuje môže využiť na prácu.
Ekologické výhody
Táto výhoda je schválne uvedená pod tou prvou. Keď zamestnanec cestuje, tak väčšinou využíva auto, autobus alebo vlak.
V poslednej dobe sa síce presadzuje snaha využívať napríklad bicykel, ale koľko ľudí tak reálne cestuje? A dopravné prostriedky vypúšťajú škodlivé emisie. Znížením využívania dopravných prostriedkov chránime životné prostredie J
Kľudnejší a výkonnejší zamestnanci
Zamestnancov by sme si mali vyberať svedomito a venovať výberu dostatok času. Vo veľa spoločnostiach je napríklad home office zo strany zamestnancov chápaný ako deň voľna. Za predpokladu, že ale vyberieme tých správnych zamestnancov, správne ich motivujeme, tak budú schopní pracovať aj z domu.
Zamestnanci pracujúci z domu sú kľudnejší, pretože im za chrbtom nestojí šéf a nevyrušuje ich napríklad otázkami o práci alebo akčnými úlohami, ktoré sú rušivé. Ak máte virtuálne sídlo, tak budete mať kľudnejších zamestnancov.
Pri tomto bode je potrebné dodať, že sa rozhodne netýka veľkých firiem a samozrejme ani firiem, ktoré nepôsobia v oblasti služieb (Zamestnanci, ktorí nesedia za počítačom, ale pracujú so strojmi – ten si ťažko prinesú domov.)
Aktívni zamestnanci
Výskumníci z univerzity v Sydney dokázali, že sedenie na stoličke jedenásť hodín denne zvyšuje riziko smrti o 40% na najbližšie tri roky. Sedenie na stoličke a žiadny pohyb spôsobujú pokles aktivity. Ak sú zamestnanci doma, tak majú určite viac pohybu, pretože si napríklad idú zacvičiť alebo zabehať a rozložia si pracovný čas podľa svojho uváženia.
Úspora peňazí
A to najlepšie nakoniec. Či už z pohľadu zamestnanca alebo zamestnávateľa. Zamestnanec šetrí napríklad na doprave.
Alebo na jedle – nemusíme sa každý deň chodiť stravovať do reštaurácie (aj keď len na denné menu), ale práca z domu ponúka zamestnancom možnosť občas si niečo navariť – čo predstavuje aj úsporu peňazí, ale aj istý druh psychohygieny.
Zamestnávateľ prenájmom virtuálneho sídla ušetrí peniaze za prenájom priestorov. Priestory sú výraznou položkou v rozpočte a ich cena je mnohonásobne vyššia ako cena prenájmu virtuálneho sídla. Takisto usporíte peniaze na technológiách
Na záver výhod treba spomenúť, že prenájmom virtuálneho sídla umožňujeme zamestnancom pracovať odkiaľ chcú, a tým sa zamestnanci cítia pohodlnejšie. Motivovaní a spokojní zamestnanci sú produktívnejší.
Nevýhody virtuálneho sídla
Všetky výhody sú spojené aj s nevýhodami. Ako sme spomínali v úvode – virtuálne sídlo je určené malým a začínajúcim spoločnostiam. Aj pri malých firmách ale vznikajú určité nevýhody.
Jednou z hlavných nevýhod je sociálna interakcia. Človek je spoločenský a potrebuje k životu stretávať iných ľudí a zažívať určitý druh sociálnej interakcie. A nie každému môže vyhovovať pracovať samostatne a bez ľudí okolo seba.
Ďalšou nevýhodou môže byť chýbajúci pocit, že niekam patríte. Pocit spolupatričnosti a toho, že bojujete za spoločný cieľ je veľakrát dôvodom, ktorý odradí firmy od virtuálneho sídla.
A v neposlednom rade poslednou dôležitou nevýhodou je, že ľudia pracujúci vo virtuálnej kancelárii sa viac boja o svoju prácu ako tí, ktorí sa každodenne stretávajú. Táto nevýhoda je samozrejme najmä psychologického pôvodu, ale faktom je, že zamestnanci sa cítia viac nahraditeľnými.
Na záver článku by sa dalo zhrnúť, že virtuálne sídlo má viac výhod ako nevýhod. Každý zamestnávateľ by si ale mal zvážiť, čo je najlepšie práve pre jeho zamestnancov. Pretože práve zamestnanci sú tí, ktorí vytvárajú hodnotu firmy.