Potreby spánku u detí sa významne líšia v závislosti na veku a iných faktoroch. Všetky bábätká i staršie deti bez rozdielu však potrebujú pre svoj zdravý vývoj kvalitný spánkový režim. Základom je vytvoriť kvalitné podmienky a pokojné prostredie tak, aby ľahkému zaspávaniu a pokojnému priebehu noci nestálo nič v ceste.
Deti majú svoj vlastný biorytmus, ktorý je okrem iného špecifický tým, že vo svojej prirodzenej podobe nevykazuje prvky pravidelnosti a poriadku. Denný aj nočný rytmus ešte len potrebujú vyladiť a priblížiť tomu dospelému, aby náhodnosti v zaspávaní aj prebúdzaní nekomplikovali život im samým i rodičom, ktorí sú potom vytrhnutí zo svojho bežného fungovania.
Vývoj spánkového režimu od novorodeneckého veku
Zdravý novorodenec prespí v priemere až 20 hodín denne. Rytmus spánku je v tejto ranej fáze života ešte len vo vývoji, preto sú čerstvo narodené bábätká pokojné a zaplačú len občas. Postupne sa potreba spánku mesiac čo mesiac skracuje a začína sa výraznejšie oddeľovať denná a nočná etapa spánku s tým, že bdenie vo dne pribúda.
S koncom tretieho mesiaca dosahuje priemerná doba nočného spánku približne 10 hodín, zatiaľ čo počas dňa je spánok stále viac prerušovaný. Platí pritom, že dĺžka a potreba denného spánku je veľmi individuálna. Niektoré deti spia krátko a častejšie, iné zaberú na dlhšiu dobu a spia výdatnejšie. Po pol roku od narodenia dieťa väčšinou už nevyžaduje nočné kŕmenie, takže sa učí spať celú noc.
Nastavenie spánkového režimu
Rodičia by mali pamätať na to, aby svojim správaním vhodne pomáhali nastaviť pravidlá pre určenie spánkového rytmu a nenarúšali nevhodným počínaním jeho utváranie. Aby si dieťa privyklo na rozdiel medzi dňom a nocou, je žiaduce dávať mu to patrične najavo.
Pediatri napríklad odporúčajú nechodiť počas dňa okolo dieťaťa po špičkách a naopak ho nechať vnímať ruch domácnosti pri bežnej dennej prevádzke. Čo sa týka nočného spánku, malo by všetko prebiehať v pokoji a tichosti. Ak spí dieťa viac cez deň a nedarí sa navodiť spánkový rytmus hlavne v noci, odporúča sa dieťa vo dne budiť a udržiavať jeho pozornosť, aby pochopilo, že deň je určený na zábavu a hranie.
Čím častejšie budete počas noci chodiť dieťa k postieľke utešovať, tým horšie sa bude spánkový režim nastavovať. Dieťa si zvykne, že dostane pozornosť kedykoľvek na zavolanie, a stane sa z neho malý vydierač.
Optimálne prostredie pre pokojný spánok
Zaistite, aby pri večernom zaspávaní nebolo dieťa rušené prehnaným hlukom a nepríjemným osvetlením. Postieľka by mala byť umiestnená tak, aby na ňu nedopadalo priame svetlo, či už umelé, alebo mesačný svit.
Taktiež by nemala byť situovaná v prievane alebo priamo pri okne, kde by mohlo preťahovať. Optimálna teplota izby na spanie je okolo 18 ° C, úmerne k tomu by malo byť zvolené oblečenie. Nesmie byť príliš teplé, aby sa telíčko neprehrievalo, ale ani príliš tenké. Vhodná je kombinácia košieľky a dupačiek, spací vak, nočná kombinézka či klasická zavinovačka.
Hračky pre pokojné zaspávanie
Šikovným pomocníkom na upokojenie sú interaktívne plyšové hračky so zabudovaným hracím mechanizmom a LED diódami. „Hračky z kolekcie Cloud b v sebe prepájajú hneď dve upokojujúce funkcie – svetlo a zvuk. Premietajú na strop alebo stenu detskej izbičky príjemné obrazce.
Napríklad morské vlny, ktoré sa môžu rozlievať a vlniť s rôznou intenzitou, záleží na nastavení, „popisuje princíp špeciálnych hračiek Marcel Pech, marketingový riaditeľ predajca hračiek Pexi pre Českú a Slovenskú republiku.
„Upokojujúce svetlohry dopĺňajú príjemné, utišujúci zvuky. Napríklad chameleón Karlík vydáva zvuky dažďového pralesa alebo prehráva havajskú melódiu, „
dodáva Pech. Hračky sa automaticky samy vypínajú po 45 minútach a fungujú na klasické batérie. Všetky výrobky Cloud b navyše prešli prísnym testovaním v laboratóriách a majú atestáciu na použitie deťmi od samotného narodenia.